Witam w mojej kuchni! Rozejrzyj się i wybierz coś pysznego ;)

Triki i Porady

AWOKADO

  1. Przy wyborze awokado kieruj się zawsze jego dojrzałością - tylko dojrzałe awokado ma dobry smak. Niedojrzałym łatwo się zrazić. Aby dobrze wybrać należy sprawdzić, trzymając owoc grubszym końcem w swoją stronę, czy łatwo się wgniata w tym miejscu. Jeśli jest twarde, oznacza to, że jest niedojrzałe. Owszem, możemy je kupić, ale nie radzę jeść go tego samego dnia. Aby dojrzało (bo często nie mamy zbyt dużego wyboru w sklepie) musimy odłożyć je na 24 godziny w temperaturze pokojowej.
CIASTO FRANCUSKIE
  1. Jeśli nie chcesz, aby wyrosło za duże, ponakłuwaj je widelcem przed pieczeniem.
  2. Aby ciasto ładnie się zarumieniło, posmaruj je przed pieczeniem odrobiną wody lub jajkiem.
JAJKA
  1. Smażenie na miękko - JAJKA SADZONE - polecam smażenie na oleju, bo umożliwi ono trik, mający na celu idealne usmażenie jajka bez ciągnącego się białka (którego nie znoszę!). Kiedy dół ładnie się zetnie, przechyl patelnię i, nabierając łyżeczką gorący olej, polewaj nim żółtko. Po chwili góra również pięknie się ścina, a żółtko pozostanie płynące.
MASŁO
  1. Jeśli podgrzewane na patelni roztopiło się na jednolitą, klarowną masę, bez żadnych białych "farfocli", to znaczy, że mamy prawdziwe, dobre masło :)
MIĘSO
  1. Mięso najlepiej rozmrażać w mikrofali, ostatecznie w gorącej kąpieli wodnej. Wtedy nie ryzykujemy zepsuciem go w czasie rozmrażania, jakie ma miejsce gdy robimy to w temperaturze pokojowej. Rozmrażanie mięsa w wysokiej temperaturze jest szybsze i dzięki temu ograniczamy jego czas ekspozycji, w którym mogłoby być narażone na działanie drobnoustrojów. Wbrew pozorom, rozmrażanie w kuchence mikrofalowej, jak i późniejsze podgrzewanie w niej posiłków nie powoduje utraty wartości odżywczych potraw. Mikrofale działają na cząsteczki wody, więc nie musimy obawiać się utraty białek w mięsie czy części witamin w warzywach.
PAPRYKA
  1. Po jej dodaniu nie gotuj już dania tylko zamieszaj i nalej do talerzy. Papryka dzięki temu będzie chrupiąca, pachnąca i nie straci skórki. 
  2. Jeśli nie lubisz chrupiącej papryki w ciepłym daniu, to polecam, przed pokrojeniem i gotowaniem jej w daniu, obranie. Jednak najprościej będzie to zrobić, jeśli paprykę spieczemy nad palnikiem. Polecam też dodanie do dania pestek z krojonej papryki. Dzięki nim, danie nabierze pięknego, paprykowego aromatu.
POMIDORY
  1. Jeśli pomidory w Twoim sosie są zbyt kwaśne - dodaj odrobinę cukru.

RYBY

  1. Unikniesz zapachu ryby w całym mieszkaniu rozprzestrzeniającego się podczas smażenia, jeśli na patelnię położysz połówkę jabłka. Wchłonie ono cały nieprzyjemny zapach.

ZIEMNIAKI
  1. Przygotowując je do pieczenia, pamiętaj aby wszystkie kawałeczki były podobnej wielkości. Dzięki temu upieką się równomiernie.
  2. Jeśli przygotowujesz ziemniaki smażone lub pieczone, krojone w "krążki" / grube plastry, dobrym rozwiązaniem będzie namoczenie ich przez 20 minut w zimnej wodzie z łyżeczką cukru. Dzięki temu, podczas pieczenia (tym bardziej smażenia) ziemniaczki zyskają smakowitą, chrupiącą powłoczkę.
  3. Jeśli w ciągu kilku minut masa startych ziemniaków stanie się szara (zamiast lekko różowa) będzie to oznaczało, że ziemniaki, które kupiłaś/kupiłeś były nadmiernie nawożone. Takie szare ciemnienie oznacza bardzo dużą ilość azotanów, które ziemniaki wchłonęły.
ZIOŁA
  1. Używając suszonych, wsypując do potrawy rozcieraj je w rękach, aby wydobyć cały aromat.
  2. Pamiętaj, aby świeżych ziół nie kroić metalowym niożem - tracą wtedy wszystkie wartości odżywcze. Polecam porwanie ich w palcach albo krojenie nożem ceramicznym.
  3. Wskazówka dot. hodowli i "skubania" bazylii:
  4. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym krzaczkiem bazylii na parapecie, nie musimy po każdej potrawie typu pesto (które potrzebuje spore jej ilości) kupować świeżego krzaczka. Wystarczy umiejętnie zrywać dojrzałe liście. W pierwszej kolejności zrywamy te największe. Większe już nie urosną, a mogą zwiędnąć. Usunięcie dojrzałych liści powoduje szybsze narastanie młodych. Jeśli nasze pędy są już wysokie, polecam zrywanie wierzchołkowych listków i pozostawianie "oczek" w kątach liści niżej wyrastających. Dzięki temu nakłonimy roślinę do szybszego krzewienia. 
    Krzaczek radzę podlewać codziennie, ale do podstawki - dzięki temu nie zapleśnieje nam ziemia w doniczce. Bazylia lubi też codzienne zraszanie wodą.